Blog

Dlaczego EDUKACJA DOMOWA?

wrz. 11, 2020

Przygoda z edukacją domową naszych dzieci rozpoczęła się 8 lat temu, początkowo z dużą niepewnością “…no bo jak to tak… bez szkoły?” Jak wszyscy rodzice kochający swoje dzieci, zastanawialiśmy się co zrobić aby najlepiej przygotować je do życia w otaczającym, zmieniającym się z prędkością huraganu świecie.

Jednym z ważniejszych odkryć które pomogły nam podjąć decyzję było uświadomienie sobie że Edukacja to nie tylko wiedza naukowa. Zdaliśmy sobie sprawę że aby nasze dzieci mogły w sposób pełny, mądry i bezpieczny funkcjonować w społeczeństwie muszą posiąść szereg umiejętności których przekazanie jest nieosiągalne dla szkół systemowych.

Pierwsza z brzegu, opisywana często “socjalizacja”  czyli przywoływana przeze mnie powyżej, umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie, wymaga doświadczania szerokiego wachlarza kontaktów z całym przekrojem grup społecznych, osób młodszych, starszych itd. Grupy rówieśnicze są spotykane tylko w dwóch instytucjach, w szkole i w wojsku, co za tym idzie dzieci nie mają pełnej możliwości rozwinięcia tej ważnej umiejętności. Potwierdzają to badania prowadzone wśród dzieci i młodzieży w USA gdzie Edukacja Domowa jest rozpowszechniona bardziej niż w innych krajach na świecie. 

Badania pokazują że dzieci edukowane w domu osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce, wykazują większą kreatywność a także cechują się znacznie wyższym poziomem społecznym. Efektem tego jest np fakt że wiele wyższych uczelni w USA w pierwszej kolejności przyjmuje uczniów z Edukacji Domowej. Nie sposób omówić wszystkich aspektów ED w krótkim artykule i nie taki jest cel, istotne jest że oprócz oczywistych walorów, jest to wspaniała PRZYGODA ze swoimi dziećmi, obserwacja jak rosną, dojrzewają,  oraz świadomość że być może najważniejszej rzeczy w naszym życiu nie powierzyliśmy w obce ręce. 

W naszej szkole, bazując na własnym doświadczeniu chcemy stworzyć przyjazne środowisko wspierające rodziców i uczniów.

Dawno, dawno temu…

Dawno, dawno temu…

Dawno, dawno temu, w małym, drewnianym domku pod lasem, mieszkali Ola i Damian. Pewnego dnia postanowili, że ich syn nie pójdzie do szkoły... Tak zaczyna się historia naszej szkoły, opisana w Nowinach Gliwickich, kiedy 13-letni dziś Jurand miał zaledwie 7 lat. Ola i...

czytaj dalej
Edukacja domowa a edukacja zdalna

Edukacja domowa a edukacja zdalna

Edukacja zdalna stała się z dnia na dzień rzeczywistością w polskich szkołach. Niestety jest często mylona z edukacją domową, co możemy obserwować nawet w debacie publicznej. Tymczasem są to dwa zupełnie różne sposoby spełniania przez dzieci obowiązku szkolnego.

czytaj dalej